predstavitev
Mednarodni partnerji
Srbija
Sensei-IN
je judo klub, ki je nastal iz velike ljubezni do judo športa. Je prvi judo klub v Srbiji, ki nudi športne aktivnosti za vse starostne skupine in vse stopnje sposobnosti. Ideja o odprtju judo kluba za tekmovalne dejavnosti, za osebe z motnjami v razvoju in invalidnostmi, rekreativce in ženske je nastala kot plod 25 letnega predanega dela in dela v judu. Ideja je izhajala iz dejstva, da bi moralo biti ukvarjanje s telesno dejavnostjo in športom dostopno vsem, ne glede na starost, spol ali stopnjo sposobnosti.
Sensei-IN je bil ustanovljen leta 2020. Smo eden najmlajših judo klubov pri nas. Še vedno pa ima naša ustanoviteljica več kot 10 let izkušenj s sistematičnim usposabljanjem za pravilen telesni in gibalni razvoj otrok in invalidov, ki ga navdihujejo nasmehi, sreča in pozitivna energija. Skozi naše programe usposabljanja za otroke in invalide je šlo preko 150 udeležencev.
Glavni cilj naših vadbenih programov je zdravo odraščanje in zdrav način življenja, pozitivna motivacija za vadbeno delo, spoznavanje in približanje gibanja in športa ter pridobivanje pozitivnih socialnih veščin. Največja vrednost naših programov je, da s skupinskim delom načrtno dosegamo osebni, individualni pristop do vsakega člana. Naši programi dela so zasnovani za doseganje naslednjih ciljev:
- Pravilna telesna rast in razvoj
- Razvoj motoričnih sposobnosti in spretnosti
- Pridobivanje športne izobrazbe
- Vzpostavitev zdravega načina življenja in zdravih navad
Tako zahtevno in odgovorno nalogo lahko opravlja izključno visoko izobražen profesor športa in športne vzgoje s pomočjo pomočnikov trenerjev. Čeprav smo judoisti razdeljeni v skupine, se trudimo ohraniti čim bolj individualen pristop do vsakega člana. Trenutno smo razdeljeni v dve skupini:
- Prva skupina INKLUZIVNI JUDO združuje športnike, osebe z motnjami v razvoju in invalide stare deset let in več.
- Druga skupina JUDO ŠOLA združuje tipično populacijo športnikov v starosti od 7 do 10 let.
Slovenija
Sankaku Ljubljana
Judo klub Sankaku Ljubljana je neizključujoči judo klub, ustanovljen leta 2019. To pomeni, da v svoje trenutne programe enakovredno vključujejo vse judo navdušence, ne glede na njihove psihofizične sposobnosti ali socialne okoliščine. Sodelujejo pri številnih domačih in mednarodnih projektih. Velik del aktivnosti poteka pod okriljem Judo zveze Slovenije. Sodelujejo tudi s Specialno olimpijado Slovenije, Zvezo ŠIS-SPK, Olimpijskim komitejem Slovenije in mednarodnimi organizacijami, kot so European Judo Union, Special Olympics Europe Eurasia, Special Needs Judo Union. Aktivni so tudi v projektih Erasmus+.
V Klub Sankaku Ljubljana je vključenih 60 judoistov in judoistk raznolikih zmožnosti. Njihova pot je vključevanje in zaveza, da ranljivih posameznikov ne izključujejo iz športa. To dosegajo z drugačnim pristopom k sami vadbi, s sodelovanjem v mednarodnih projektih, z javnimi objavami ter strokovnimi in znanstvenimi članki. Redno se udeležujejo seminarjev in aktivno sodelujejo na kongresih, kjer predstavljajo socialno vključenost v športu, predvsem v judu.
Delovanje kluba temelji na enakih možnostih za vse športnike. To pomeni, da lahko športniki različnih sposobnosti enakovredno izbirajo športne programe od rekreacije do vrhunskega športa. Pri razvoju inkluzije sledijo filozofiji juda, ki uči spoštovanje in vzajemnost.
Hrvaška
Judo ekipa FUJI
Judo klub za invalide "Fuji" je bil ustanovljen avgusta 2012 in je prvi registriran klub te vrste na Hrvaškem. Trenutno je v krožek vključenih 54 otrok in mladostnikov s cerebralno paralizo, downovim sindromom, motnjami v duševnem razvoju, motoričnimi težavami, avtizmom in drugimi izzivi. Žal imamo zaradi nezmožnosti nadaljnje širitve, nezadostne finančne podpore in dejstva, da nimamo lastnega doja, tudi čakalno listo cca 75 otrok.
Trenutno je v klubsko dejavnost vključenih 10 trenerjev. Edinstvenost našega dela je v tem, da je na svetu malo judo klubov, ki se osredotočajo na otroke z različnimi vrstami težav, ter vključevanje tako otrok s težavami kot tudi otrok brez težav. V vseh aktivnostih, ki jih izvajamo, sodelujejo otroci s težavami in brez njih.
Treningi, turnirji, ekskurzije, tabori, udeležba na Wings for Life race, pikniki, koncerti, gledališča, predavanja, delavnice, športna oprema , judogi... Vse omenjene storitve našim članom kontinuirano zagotavljamo popolnoma brezplačno.
Verjamemo, da smo s svojim delom postavili nove standarde vključevanja ne samo na Hrvaškem, ampak tudi v svetovnem merilu. Radi rečemo, da inkluzijo živimo, ne le izvajamo. Klub je dobitnik nagrade #BeInclusive Evropske komisije za leto 2018.
Slovenija
V srcu
Zavod V srcu je neprofitna nevladna organizacija, ki deluje na področju inkluzije, izobraževanja, socialnega varstva in medgeneracijskega povezovanja. Poslanstvo zavoda je vključevanje in sprejemanje sočloveka na celostni ravni ter upoštevanje in razvijanje raznolikih zmožnosti vsakogar. S svojim delovanjem želimo poudariti moč sprejemanja, spoštovanja in sodelovanja.
Poslanstvo zavoda je vključevanje in sprejemanje sočloveka na celostni ravni ter upoštevanje in razvijanje raznolikih sposobnosti vsakogar. S svojim delovanjem želimo poudariti moč sprejemanja, spoštovanja in sodelovanja. Svojo vizijo uresničujemo s sodelovanjem v projektih na nacionalni in evropski ravni ter organizacijo taborov, dogodkov in delavnic za otroke in odrasle raznolikih zmožnosti ter z izobraževanjem in ozaveščanjem ljudi o raznolikih zmožnostih, medsebojnem sprejemanju in sodelovanju v dobrobit vseh.
To poletje bomo organizirali 2. inkluzivni tabor za vse. Naš tabor združuje nevrotipične otroke, otroke in odrasle raznolikih zmožnosti ter nevidne mlade športnike. Namen tabora je vključevanje in sprejemanje sočloveka ter upoštevanje in razvijanje raznolikih zmožnosti vsakogar preko igre, gibanja, glasbe, stika z živalmi in naravo.
Glavno vodilo je ustvarjanje varnega, spodbudnega in ljubečega okolja, kjer so ljudje raznolikih zmožnosti in nevidni mladi športniki sprejeti in vključeni ter vsak na svoj način doprinaša s svojimi zmožnostmi. Nevrotipični otroci imajo priložnost spoznati osebe raznolikih zmožnosti, premagati predsodke in okrepiti pomembne vrline, kot so sočutje, strpnost, potrpežljivost, sprejemanje, spoštovanje. V duhu inkluzije se ob ustrezni podpori spletajo čudovita prijateljstva, ki krojijo lepši in prijaznejši svet za vse.