PROJEKT INYA
Naša misija
Inovacija našega projekta je osvetliti skupino, ki smo jo poimenovali nevidni mladi športniki, kot skupino, ki na področju inkluzije še ni obravnavana.
Namenjena je ranljivim športnikom, ki jih vključujemo v naše programe, a v klasičnem tekmovalnem sistemu zanje ni prostora. Najti morajo vlogo in motivacijo, da ostanejo v športu, saj jih družba rada hitro izloči, če ne dosegajo standardov.
Nevidni mladi športniki niso intelektualno ali telesno ovirani, so pa pogosto fizično manj spretni, zato neradi tekmujejo, saj ne dosegajo visokih rezultatov. Lahko se soočajo tudi z drugimi izzivi, kot so motnja avtističnega spektra, ADHD, hiperaktivnost, vedenjski in čustveni izzivi, dolgotrajna bolezen in drugi.
Ker sistem športa otrok in mladih v EU sloni na tako imenovanem “piramidnem sistemu”, ki trenerje “prisili”, da otroke pripravljajo na tekmovanja, veliko otrok preneha trenirati prav zaradi tesnobe in stresa, povezanega z neuspehom na tekmovanjih. Inovativni vidik je naše iskanje načinov, kako prepoznati njihov način gibanja.
Preko intervjujev s športniki, starši, trenerji in strokovnjaki z ustreznih področij bomo raziskovali njihov vidik, njihove izzive, njihove strahove, njihove želje in pričakovanja – da bi jih bolje razumeli in s tem prispevali z namenom, da bo vsak športni klub odprt za nevidne športnike.
Vsi verjamemo, da bi morali biti otroci raznolikih zmožnosti vključeni v športna društva in športne aktivnosti med športniki in ne v izoliranih ustanovah. V klubih Fuji, Sensei-IN in Sankaku Ljubljana judoisti z različnimi vrstami invalidnosti trenirajo skupaj z judoisti brez invalidnosti. Na inkluzivnem taboru V srcu se otroci z različnimi oblikami invalidnosti športno udejstvujejo skupaj z otroki brez oviranosti.
Verjamemo, da so varna in ljubeča okolja podlaga za vključevanje v širša okolja in močan temelj za vključujočo družbo nasploh.